• کد خبر : 9087
  • ورزشی
  • تاریخ انتشار : 18 اسفند 1400 - 9:28 ق.ظ
  • اندازه فونت

روسیه از جام جهانی کنار گذاشته شد

روسیه از جام جهانی کنار گذاشته شد

فیفا با صدور بیانیه‌ای روسیه را از رقابت برای حضور در جام جهانی قطر محروم کرد.

به گزارش واژه، با اعلام رسمی فیفا، تیم ملی روسیه از رقابت‌های انتخابی جام جهانی و بازی پلی‌آف برابر لهستان کنار رفت تا جام جهانی ٢٠٢٢ را از دست بدهد.
چندی پیش بود که روسیه به خاک کشور اوکراین حمله کرد و از آن زمان تا به حال این جنگ به تیتر اصلی خبرگزاری های دنیا تبدیل شده و به طور کلی جهان را تحت تأثیر قرار داده است.

پس از آن که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، تهاجم تمام عیار به اوکراین را از طریق زمین، هوا و دریا آغاز کرد، هیئت حاکمه فوتبال هم وارد عمل شد.
سازمان‌های دیگر هم اقداماتی را انجام دادند تا روسیه را به‌عنوان تنبیه حمله پوتین به اوکراین، تبدیل به یک منزوی ورزشی و فرهنگی کنند. فینال لیگ قهرمانان اروپا در ماه می از سن پترزبورگ به پاریس منتقل شد و مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک که برای سپتامبر در سوچی برنامه ریزی شده بود لغو شد؛ همچنین چندین و چند محرومیت دیگر که همچنان هم ادامه دارد.
از طرفی روسیه قرار بود در مرحله پلی‌آف جام جهانی مقابل لهستان به میدان برود. با این حال فدراسیون فوتبال لهستان و پس از آن سوئد و جمهوری چک اعلام کردند که حاضر نیستند با این تیم روبه‌رو شوند.
فیفا در ابتدا به دنبال این بود که در کمال آرامش این موضوع را حل و فصل کند و اعلام کرد که بازی های روسیه در زمین بی طرف برگزار می‌شود و این تیم نمی‌تواند با نام کشور خود به میدان برود اما بعد از اعلام این تصمیم حملات زیادی نسبت به این نهاد مطرح شد و چندی به شکل رسمی اعلام شد که همه تیم‌های ملی و باشگاهی روسیه از حضور در همه رقابت‌ها محروم شده‌اند.
نهایتا فیفا تصمیم نهایی خود را درباره تیم ملی بزرگسالان روسیه اتخاذ و طی بیانیه ای اعلام کرد که این کشور از حضور در رقابت‌های پلی‌آف جام جهانی محروم شده است. به این ترتیب لهستان که اعلام کرده بود مقابل روسیه به میدان نمی‌رود به شکل مستقیم راهی دیدار نهایی پلی آف شد تا این جنگ یک شوک جدید به روس‌ها و ورزش این کشور وارد کرده باشد.

خبرهای مرتبط