• کد خبر : 8668
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 28 بهمن 1400 - 1:06 ب.ظ
  • اندازه فونت

رهبر انقلاب: در برجام به نکاتی توجه نشد و مشکلاتی پیش آمد که می‌بینیم

رهبر انقلاب: در برجام به نکاتی توجه نشد و مشکلاتی پیش آمد که می‌بینیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند: در قضایای برجام در سال ۹۴ و ۹۵ ایرادی که بنده میگرفتم این بود که یک نکاتی باید در برجام رعایت میشد که مشکلات بعدی پیش نیاید، خب بعضی از این ها در نظر گرفته نشد، مورد توجه قرار نگرفت این مشکلات بعدی پیش آمد.

به گزارش واژه، به مناسبت سالروز قیام ۲۹ بهمن ۱۳۵۶ مردم تبریز، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز از طریق ارتباط تصویری با جمعی از قشرهای مختلف مردم تبریز دیدار کردند. این دیدار به علت رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی از طریق ارتباط تصویری با مردم حاضر در مصلای تبریز برگزار شد.
اهم محورهای سخنان رهبر معظم انقلاب به شرح ذیل است:
*جوان های ما عزیزان ما به تقویت بنیه معنوی نیاز دارند. همه ما نیاز داریم. جوان ها بیشتر و بهتر عوامل معنویت را جذب می‌کنند. ممکن است اعمال امروز که نیمه رجب است را یک کسی مثل بنده هم انجام بدهد اما یک جوان وقتی انجام بدهد، فیضی که او می‌برد و استفاده ای که او می‌کند از فیضی که امثال این حقیر می‌بریم  بسیار بیشتر است.

جوان‌ها را توصیه می کنم که فرصت ماه رجب را مغتنم بشمارند. فرصت امروز را که نیمه‌ی ماه رجب است مغتنم بشمارند. این ارتباط با خدا به زندگی شما برکت می‌بخشد به کشور هم برکت میبخشد به آینده انقلاب هم برکت میبخشد.

* امام در همان گامهای پس از پیروزی انقلاب و حتی پس از بیماری جسمی، این مساله قدمهای پی در پی و استمرار هدفهای انقلابی را پی گرفتند و از یاد نبردند و این باعث شد دشمنان به هدف خود نرسند.

* استمرار حرکت انقلابی یعنی اینکه ما همه هدف‌های اکنون و آینده انقلاب را مدنظر قرار بدهیم و این نیازها را به هر شکلی میتوانیم تأمین کنیم؛ این معنایش استمرار انقلاب است.

این هدفهای انقلاب که گفتیم یعنی چه؟ پیشرفت کشور، عدالت اجتماعی در کشور، اقتدار در کشور،‌ تشکیل جامعه اسلامی در کشور و در نهایت رسیدن به تمدن نوین اسلامی؛ هدف های انقلاب اسلامی اینهاست. باید دید برای  رسیدن به این هدف‌ها چه کارهایی لازم است. آن کارها را در حد توانمان انجام دهیم.

* در قضایای برجام در سال ۹۴ و ۹۵ ایرادی که بنده میگرفتم این بود که یک نکاتی باید در برجام رعایت میشد که مشکلات بعدی پیش نیاید. اعتراض من عمدتا به این بود. من میگفتم این نکات را باید در نظر بگیریم. در تذکرات هم آن را مکرر گفتم. خب بعضی از اینها در نظر گرفته نشد، مورد توجه قرار نگرفت این مشکلات بعدی پیش آمد که خب همه مشاهده میکنند. بنابراین نگاه به آینده مهم است.

* شعار انقلاب، مقابله با استکبار و قدرت های استکباری است. آن کسانی که دم از تسلیم در مقابل استکبار و دم از تسلیم در مقابل آمریکا می‌زنند، نمی‌توانند به این انقلاب و به این هدف‌ها پایبند باشند.

خدا را شکر می کنیم که به ملت ایران منت گذاشت و این ملت را دارای استقامت کرد که ایستادگی و استقامت کردند  و توانستند کشور را به اینجا برسانند. این استقامت نه فقط در داخل کشور بلکه در منطقه استقامت ملت ایران اثر گذاشت. ان‌شاءالله روز به روز این استقامت باید ادامه پیدا کند.

امروز شما می‌بینید حرکت مقاومت در کشورهای منطقه روبه رشد است و ابهت آمریکا و ابهت استکبار در منطقه شکسته است و ملت‌ها زبانشان باز شده است علیه آمریکا. ما باید این را قدر بدانیم و این حرکت استمرار انقلاب را ادامه بدهیم.

* دنیا روز به روز دارد به انرژی هسته‌ای وابسته‌تر میشود. ما هم دیر یا زود نیاز مُبرم پیدا میکنیم به انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز.

امروز اگر چنان چه به فکر نباشیم، امروز اگر دنبال نکنیم، فردا دیر خواهد بود، دستمان خالی خواهد بود. آن وقتی که دنیا مسلط بر تمام زوایای این مسئله باشد، آن روز برای ما حرکت کردن و پیشرفت کردن مشکل خواهد بود.

لذا ملاحظه کنید جبهه دشمن روی مسئله انرژی هسته‌ای ما -که می دانند هم که صلح آمیز است -چه تکیه ظالمانه‌ای می‌کند. حالا اسم می‌آورند که ایران تا تولید بمب فلان قدر فاصله دارد؛ اینها حرفهای مهمل و بی‌معناست. خودشان می‌دانند که ما دنبال سلاح  هسته‌ای نیستیم. ما دنبال بهره‌مندی صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای هستیم. این را فهمیده‌اند اما نمی‌خواهند ملت ایران این به این پیشرفت بزرگ و چشمگیر علمی دست پیدا کند. چون ملت فردا به این احتیاج خواهد داشت و میخواهند استمرار پیدا نکند این حرکت.

* سفارش من به جوان‌های عزیزمان این است که امروز ببینند دشمن در چه خطی حرکت میکند و چه چیزی را هدف گرفته. نقطه مقابل آن را عمل کنند و حرکت کنند. دشمن افکار عمومی و فکر جوان‌ها را هدف گرفته است.

میلیاردها دلار دارند خرج میکنند و تلاش میکنند برای اینکه ملت ایران را و بخصوص جوان‌ها را از این راه برگردانند و وسیله‌ای که آنها دنبال میکنند فعلا دوتا وسیله است. یکی فشارهای اقتصادی است برای اینکه مردم را به تنگ بیاورند و از نظام اسلامی جدا کنند. یکی هم لجن‌پراکنی. لجن‌پراکنی‌ها، دروغ‌پردازی‌ها، تهمت‌زدن‌ها که به ارکان انقلاب تهمت میزنند.

به مراکزی که در پیشرفت انقلاب تأثیر دارند تهمت میزنند. یک روز به مجلس شورای اسلامی، یک روز به شورای نگهبان، یک روز به سپاه؛ امروز نوبت سپاه است، به سپاه تهمت بزنند، لجن‌پراکنی کنند و در ضمن به شهید بزرگواری مثل شهید سلیمانی. اگر جرأت میکردند، از خشم مردم و عکس‌العمل مردم نمی‌ترسیدند، به امام هم اهانت میکردند و منتها خب جرأت نمیکنند و میدانند که مردم عکس‌العملشان تند است در مقابل این.

* دو وسیله در اختیار دشمن هست برای جداکردن مردم از نظام و برای دستکاری کردن فکر مردم و اندیشه مردم. دشمن این دو تا راه را در پیش گرفته است:  دشمنی اقتصادی و دشمنی رسانه‌ای. جوان ها در مقابل اینها باید بایستند. ملت ایران باید در مقابل این دو تا حرکت بایستد.

فشار اقتصادی را با تلاش درونی و تلاش داخلی و با خنثی کردن تحریم‌ها و البته تلاش دیپلماسی باید مقابله کرد. همان طور که برادران خوب و انقلابی ما در زمینه از بین بردن تحریم‌ها و مجاب کردن طرف قابل مشغول کارند،‌ آن هم خوب است لکن عمده کار، خنثی کردن تحریم‌هاست از طریق حرکت تولید داخلی و تحرک اقتصادی داخلی…، اینها از طرفی و از طرف دیگر خنثی کردن حرکت رسانه‌ای دشمن و لجن‌پراکنی‌های دشمن.

خبرهای مرتبط