• کد خبر : 9116
  • فرهنگی
  • تاریخ انتشار : 19 اسفند 1400 - 4:25 ب.ظ
  • اندازه فونت

حجازی فر: «موقعیت مهدی» را می‌شد در ۶ ماه ساخت

حجازی فر: «موقعیت مهدی» را می‌شد در ۶ ماه ساخت

کارگردان فیلم سینمایی موقعیت مهدی گفت: به علت توانی که برای کارهای حاشیه ای صرف شد، فیلمی که باید در مدت ۶ ماه ساخته می‌شد در مدت ۲.۵ سال ساخته شد .

به گزارش واژه، هادی حجازی فر، روز پنجشنبه در نشست خبری با رسانه ها در سینما آزادی تبریز ، ادامه داد: این فیلم را می شد با تمرکز بیشتری ساخت و لحظه های فیلم با روح بهتری می توانست اجرا شود.

وی اظهار کرد: پنج درصد توان من صرف فیلم موقعیت مهدی شد و ۹۵ درصد از آن صرف فهماندن آدم هایی که نمی فهمیدند، دویدن برای امکانات، گفت و گو با آدم هایی که وقتی وارد اداره آن ها می شدی از دم در تا بالای سر آن عکس آقا مهدی بود، گرفتن فشنگ، صرف گرفتن آب معدنی برای بازیگران و عوامل صحنه و گرفتن سرپناه برای حفظ آنان در گرمای ۵۲ درجه شد.

کارگردان فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» گفت: کار کردن در مورد شخصیت های معاصر به شدت سخت است به ویژه وقتی این شخصیت از عقبه قهرمانی و حماسی برخوردار باشد، سخت تر نیز می شود.

حجازی فر، افزود: به تعداد آدم هایی که با کاراکتر و شخصیت اصلی فیلم شناخت دارند و مراوده ای با وی داشته اند، دیدگاه وجود دارد و یک دفعه با هزاران نفر مواجه می شوید که ادعا می کنند که باکری را از همه بهتر می شناختند و باید نظر آن ها تامین شود.

وی اظهار داشت: در این موارد یا باید ترسید و تلاش کرد تا حد وسط را گرفت و همه را راضی کرد یا اینکه قصه و برداشت خود را از شخصیتی که دوست داری و خاطراتی که همه با آن دارند را بسازی.

حجازی فر با بیان اینکه این فیلم موقعیت هایی که «مهدی» در آن ها قرار می گیرد را روایت می کند، افزود: در این فیلم موقعیت های وی با زندگی، همسر و برادرش، موقعیت برادرش ۳۰۰ متر جلوتر است و نمی تواند به او کمک کند و موقعیتی که باید برگردد به تصویر کشیده شده است.

وی با بیان اینکه این فیلم روایتگر ۶ موقعیت شهید « باکری» در زندگی او است، اظهار داشت: موقعیت مهدی، اولین فیلمی است که راجع به فرمانده بودن ساخته شده و سختی های فرمانده بودن را به نمایش می گذارد و اگر شهید باکری فرمانده لشکر نبود شک نکنیم که برمی گشت و جنازه حمید (باکری) را برمی گرداند چراکه بیشتر از همه عاشق حمید بود.

حجازی فر با بیان اینکه مهدی مثل یک فرمانده تصمیم می گرفت، گفت: او مثل یک فرمانده ماند و یکی از دهها دلایل ماندنش این بود که توان مواجهه شدن با شهری که پلاکاردهای شهدا و خانواده هایی که سراغ عزیزانشان را می گرفتند، را نداشت و تا لحظه آخر ماند.

کارگردان فیلم سینمایی «موقعیت مهدی» با بیان اینکه این فیلم برای پخش در یادواره باکری ساخته نشده است، گفت: این فیلم قبل از هر چیزی برای نشان دادن مرام، زندگی، نحوه برخورد و مسوولیت پذیری مهدی و حمید باکری، ایثار و آشنازدایی از یک سری مفاهیم و نگاه و ایدئولوژی آدم هایی ساخته شده که برای حرفی که می زدند از جان خود و خانواده های خود گذشتند.

حجازی فر، ادامه داد: این فیلم یک سری چیزها را نه به مردم بلکه به مسوولان یادآوری می کند و هدف آن هشدار به مردم یا اینکه شهدا ما شرمنده ایم، نبود بلکه تنها چیزی که مردم ایران در مورد آن اتفاق نظر دارن در مورد آن ها قهرمان ها و شخصیت هایی هستند که جان خود را در راه وطن و باور خود از دست دادند از هر زمانی که در ذهن ما است چه از حمله قوای روس، دفاع مقدس و تا همین امروز.

وی با اشاره به اینکه برای ساخت این فیلم فرایند پژوهشی انجام شد و از جمله از آرشیوهای شخصی و گفت و گوهای روایت فتح صدا و سیما که میلیاردها تومان برای آن ها هزینه شده بود، استفاده کردیم.

کارگردان فیلم سینمایی « موقعیت مهدی» گفت: در این فیلم نشانه های زندگی، باور، ساده زیستی و یکی بودن حرف و عمل شهدا در آن دوران به نمایش گذاشته شده است.

حجازی فر، با بیان اینکه احسان باکری( فرزند شهید حمید باکری)، مادر و خواهر وی در ساخت فیلم موقعیت مهدی، پا به پای عوامل تهیه فیلم بودند، افزود: در ساخت چنین فیلم هایی باید ابتدا اعتمادسازی بین خانواده شهید ایجاد شود سپس به موضوع فیلم پرداخته شود.

وی یادآوری کرد: در ساخت این فیلم خانواده شهید مهدی و حمیدی باکری و صفیه مدرس ( همسر شهید مهدی باکری) سخت نگرفتند و در عین حال که موردهای مشورتی می دادند با فیلم همراهی کردند.

کارگردان فیلم سینمایی « موقعیت مهدی» گفت: من و تمام گروهم تلاش کردیم سادگی و صداقت را در کار حفظ کنیم، خاکی باشیم و با قلب و روح خود این فیلم را ساختیم.

حجازی فر، با بیان اینکه این فیلم در مورد ۲ تا شخصیت فرضی نبود بلکه در مورد مهدی و حمید باکری بود، افزود: این فیلم مستند نیست بلکه فقط به لحاظ پژوهشی مستند بوده و عین واقعیت نشان داده شده و ریتم آن نیز درست است.

*

داستان فیلم «موقعیت مهدی» زندگی شهید مهدی باکری فرمانده لشگر عاشورا از ترک مدیریت شهرداری تا شهادت در قامت فرمانده لشگر عاشورا در عملیات بدر در زمستان ۱۳۶۳ را روایت می‌کند.

این فیلم توسط حبیب والی نژاد تهیه شده و هادی حجازی‌فر، ژیلا شاهی، وحید حجازی‌فر، معصومه ربانی‌نیا، وحید آقاپور و روح‌الله زمانی بازیگران موقعیت مهدی به کارگردانی هادی حجازی‌فر هستند.

فیلم «موقعیت مهدی» که در ۶ پرده به زوایای مختلفی از زندگی شهید باکری می‌پردازد از روز گذشته ۱۸ اسفند اکران خود را در سینماهای سراسر کشور آغاز کرده است.

هادی حجازی‌فر، ژیلا شاهی، معصومه ربانی‌نیا، روح‌الله زمانی و حبیب والی‌نژاد با سفر به شهرهای ارومیه و تبریز در نخستین روز اکران این فیلم با مخاطبان ترک‌زبان دیدار و گفات و گو کردند.

این فیلم برنده پنج سیمرغ بلورین از چهلمین جشنواره فیلم فجر شد و محصول سیمافیلم و بنیاد روایت فتح است و پخش آن را موسسه بهمن سبز برعهده دارد.

 

خبرگزاری ایرنا

خبرهای مرتبط