• کد خبر : 9229
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 27 اسفند 1400 - 6:04 ب.ظ
  • اندازه فونت

تولید نیم میلیون قطعه زالو در آذربایجان‌شرقی

تولید نیم میلیون قطعه زالو در آذربایجان‌شرقی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان‌شرقی از تولید 500 هزار قطعه زالوی پرورشی در سال 1400 در استان خبر داد.

به گزارش واژه، قاسم جعفروند در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: پیش‌بینی می‌شود تولید زالو برای سال ۱۴۰۱ در استان به تعداد یک‌میلیون قطعه برسد.

وی افزود: زالو  در ۵ مزرعه از شهرستان‌های تبریز، اسکو، میانه و مراغه پرورش داده می‌شود که برای ۲۰ نفر اشتغال‌زایی ایجاد کرده است.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه صدور اولین پروانه بهره‌برداری پرورش زالو در سال ۱۳۹۶ در استان صادر شده است، گفت: زالوها از خانواده کرم‌های حلقوی بوده و دوگونه پرورشی شامل هیرودو وربانا و هیرودو اوریانتالیس در استان پرورش داده می‌شود که عمدتاً جهت مصارف طبی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کاربرد  این دو گونه در علم پزشکی و جهت جلوگیری از لخته شدن خون و ادامه جریان خون‌رسانی در جراحی پلاستیک و اعضای پیوندی پوست مفید ارزیابی شده است.

وی با بیان اینکه تولید و پرورش زالو بیش از هر چیزی نیازمند فراهم کردن محیطی مناسب برای رشد و تکثیر این موجود است، تصریح کرد: در محیط های پرورش مصنوعی که شامل استخرهای پرورشی و یا  ظروف و مخازن شیشه‌ای و پلی‌اتیلنی است، باید شرایط مناسبی از نظر دما، تغذیه، نور، رطوبت، تهویه و عدم آلودگی‌های صوتی و ارتعاشی برای رشد مهیا گردد.

جعفروند ادامه داد: زالوها به صورت طبیعی زندگی انگلی دارند و از طریق چسبیدن به بدن سایر جانداران از جمله آبزیان و خونخواری و یا با شکار کرم‌ها و حشرات تغدیه می‌کنند و با توجه به اینکه غذای اصلی زالو، خون است در پرورش زالو پرورش‌دهندگان بایستی خون تازه و دارای رتبه غذایی را مطابق آیین‌نامه‌های سازمان دامپزشکی تهیه کنند.

وی با اشاره به اینکه نیاز غذایی زالو به طور متوسط ۱۰ سی سی خون به ازای هر زالو و هر دو ماه یکبار می‌باشد، بیان داشت:  در این راستا پرورش‌دهندگان زالو با عدم دستیابی به خون تازه و بهداشتی روبه رو هستند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی استان، اضافه کرد: با توجه به ظرفیت‌های توسعه آبزی‌پروری در استان و زودبازده بودن این نوع آبزیان علاقه‌مندان می‌توانند برای اخذ مجوز تکثیر و پرورش زالو طبی با مراجعه به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان جهت دریافت  استعلامات و موافقت‌نامه‌ها  اقدام کنند.

وی ادامه داد: علاقه‌مندان باید در نظر داشته باشند به منظور جلوگیری از بروز و شیوع احتمالی بیماری‌ها در جامعه، پرورش زالو در داخل آپارتمان‌ها و منازل ممنوع بوده و مکان‌های پرورش باید براساس استانداردهای زیست‌محیطی و ضوابط سازمان دامپزشکی ایجاد شود.

جعفروند خاطرنشان کرد: حداقل ظرفیت  تولیدی واحدهای پرورش زالو در هر سال ۵۰ هزار قطعه است که نیاز به تامین زمینی  به مساحت ۲۵۰ متر مربع و آب بهداشتی  درحدود ۳۰ متر مکعب در ماه دارد.

وی اذعان داشت: تسهیل در ارائه مجوزهای پرورش و صادرات زالو یکی از مطالبات علاقه‌مندان این حوزه است که در صورت همراهی دستگاه‌های ذی‌ربط و متولی استانی می‌توان با رفع مشکلات در شرایط کنونی جامعه اشتغال‌زایی و ارزآوری مناسبی ایجاد کرد.

خبرهای مرتبط