• کد خبر : 14300
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 29 آبان 1402 - 11:18 ق.ظ
  • اندازه فونت

تعداد صادرکنندگان و کارت‌های بازرگانی در آذربایجان‌شرقی

تعداد صادرکنندگان و کارت‌های بازرگانی در آذربایجان‌شرقی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌شرقی با اشاره به فعالیت ۲۹۶ صادرکننده در آذربایجان شرقی گفت: در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ فقره کارت بازرگانی معتبر در استان وجود دارد.

به گزارش واژه،محمدجعفر عظمایی امروز در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که به ریاست استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ فقره کارت بازرگانی معتبر در استان وجود دارد که آذربایجان شرقی در این حوزه در رتبه شناور سوم و چهارم کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: در هفت ماه امسال ۲۳۸ فقره کارت بازرگانی صادر و ۴۳۴ فقره تمدید کارت انجام شده است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با اشاره به فعالیت ۲۹۶ صادرکننده در آذربایجان شرقی گفت: ۸۲ صادرکننده با صادرات بیش از یک میلیون دلار در استان وجود دارد.

۷۳ درصد میزان تعهدات ارزی تجار

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی میزان ایفای تعهدات ارزی تجار استان را ۷۳ درصد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه این وضعیت از سطح متوسط کشوری بالاتر است در این زمینه بخش عمده عدم تعهدات ارزی مربوط به قبل از سال ۱۴۰۰ است که متاسفانه هنوز سازوکار مورد نیاز ابلاغ نشده و بخش عمده ای نیز در حال رفع تعهد هستند.

عظمائی اظهار کرد: صادرات همواره محرک سایر بخش های تولیدی است امیدواریم با اتخاذ رویه های منطقی شاهد ارتقای رتبه صادرات باشیم.

صادرات ۸۲۴ میلیون دلاری از گمرکات آذربایجان‌شرقی

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: در هفت ماه نخست امسال میزان صادرات استان ۸۲۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش یافته است.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: ترکیه، عراق، ارمنستان، بلغارستان، آذربایجان، گرجستان، فدراسیون روسیه، افغانستان، امارات متحده عربی و پاکستان عمده مقاصد صادراتی آذربایجان شرقی بوده است.

نقش فعال نمایشگاه بین‌المللی تبریز در عرصه تجارت

عظمائی با بیان این که هفت جلسه برای میزهای تجاری کشورهایی مانند عراق، ترکیه، سوریه و قزاقستان برگزار شده است، گفت: ۶ مورد اعزام و پذیرش هیات های تجاری در استان انجام شده که این موضوع نقش موثری در توسعه صادرات دارد.

مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: در هفت ماه نخست امسال چهار جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با ۱۵ مصوبه و پنج جلسه کمیته پایش کارت‌های بازرگانی و کمیته اقدام ارزی با ۲۱ مصوبه در استان برگزار شده است.

وی ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت نمایشگاه بین المللی تبریز به دلیل نقش فعال و قدرتمند این مجموعه در عرصه تجارت تاکید کرد: از ابتدای امسال ۲۵ نمایشگاه بین المللی، تخصصی ملی و استانی برگزار شده که البته این موضوع نیز یک رکورد محسوب می شود چرا که هر هفته در تبریز نمایشگاه های متنوع و مختلفی برگزار می شود.

در پایان این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص برگزاری بیست و هفتمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی از سوی نماینده اتاق بازرگانی تبریز ارائه شد. همچنین برخی از مشکلات حوزه صادرات از سوی تجار استان مطرح و مقرر شد مسائل به صورت تخصصی جمع بندی و به مراجع بالادستی ابلاغ شود.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط