• کد خبر : 11745
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 24 مرداد 1402 - 12:21 ق.ظ
  • اندازه فونت

تجمع مجدد شهروندان شهرک باغمیشه تبریز در اعتراض به قطعی طولانی مدت آب

تجمع مجدد شهروندان شهرک باغمیشه تبریز در اعتراض به قطعی طولانی مدت آب

جمعی از شهروندان ساکن شهرک باغمیشه تبریز به دلیل طولانی شدن قطعی‌های آب شرب شهر طی روزهای اخیر و کلافگی از عدم تحقق وعده مسئولان در بهبود وضعیت آب شرب، برای دومین بار در شب دوشنبه، ۲۳ مردادماه در میدان ونک باغمیشه تجمع کردند.

به گزارش واژه، این تجمع اعتراضی که تداعی گر تجمع هفته گذشته مردم ساکن این منطقه است، نارضایتی مردم نسبت به وضعیت تامین آب را در روزهای گرم سال نشان می‌دهد.

جمعی از اهالی شمال شرق تبریز که در این تجمع اعتراضی حضور داشتند شعار (سو سو ؛ آب آب) سر داده و خواهان وصل شدن آب منازل خود شدند.

آب بخش‌هایی از شمال شهرک باغمیشه از هفته نخست مردادماه جاری در وضعیت قطع و وصلی قرار داشته و حتی گاه بیش از ۴۸ ساعت به طور کامل قطع شده است که این امر موجب کلافگی اهالی این منطقه شده و مردم را در دوشنبه شب، ۱۶ مردادماه به میدان ونک باغمیشه کشانده بود تا با اعتراضی مسالمت آمیز، انتقاد خود را نسبت به قطعی آب در روزهای گرم تابستانی به گوش مسئولان برسانند.

پس از تجمع مردم در میدان ونک، تراب محمدی، معاون سیاسی اجتماعی استاندار آذربایجان شرقی به همراه محمد خانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان در میدان حاضر شده و ضمن اطمینان دادن به مردم در خصوص بهبود یافتن شرایط تامین آب در روزهای آتی، دلیل این قطعی‌ها را خشک شدن سد نهند و اتصال شبکه تامین آب بخش شمالی شهر تبریز به زرینه رود عنوان کرده بودند.

سد نهند، آب شرب بخش شمال تبریز را تامین می‌کند ولی از آنجایی که خشک شده است، تدابیر اتصال این بخش از شهر به خط زرینه رود (در داخل سطح شهر به روش پمپاژ) انجام گرفته و لوله گذاری‌ها به اتمام رسیده است اما مشکلی طی دو هفته گذشته در خصوص مباحث فنی این خط انتقال و پمپاژ آب وجود داشته که باعث برخی نارضایتی‌ها و عدم تحقق وعده‌ها شده است.

بنا به اذعان خانی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان، دهم تیرماه گذشته با توجه به نبود آب در نهند، این خط از مدار خارج شده و شش شهرک تبریز اعم از باغمیشه، نصر، رشدیه، ولی امر، فرشته و ارم و ۵۰ درصد منطقه ولیعصر با ۲۸۰ هزار نفر جمعیت که از این محل تامین آب می‌شدند از طریق پمپاژ آب از داخل شهر تامین آب شدند. این پروژه عظیم سه ساله، طی سه ماه عملیاتی شده است.

اکنون تمامی سطح شهر تبریز با لوله گذاری‌های داخل سطح شهر به خط زرینه رود وصل شده است. با توجه به وضعیت جغرافیایی تبریز و تفاوت ارتفاع قابل توجه بین منطقه شمال با جنوب شهر، خط آبرسانی در داخل شهر با احداث ایستگاه‌ پمپاژ به روش پمپاژ عملیاتی شده اما انتقال آب از جنوبی ترین نقطه تا شمالی ترین نقطه شهر به روش پمپاژ اختلال‌هایی در شبکه توزیع ایجاد کرده است.

خانی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تاسیسات آبیاری تبریز از بالا به پایین و اقطار بزرگ به کوچک تنظیم و نصب شده است. پمپاژ آب از جنوب به شمال شهر، نیازمند برعکس کردن این تاسیسات و تغییر رژیم جریان بندی آب بود و جریان هیدرولیکی این شهرک‌ها به ناچار به هم خورد.

وی با بیان این‌که عمر متوسط تاسیسات زیرزمینی آبفای استان بین ۱۵ تا ۳۰ سال است، افزود: ترکیدگی در تاسیسات این چنینی قابل پیش‌بینی نبوده و همین عوامل موجب طولانی شدن برخی تغییرات و عدم امکان اطلاع رسانی می‌شود.

این روزها، فشار بالای آب در برخی نقاط شهر منجر به ترکیدگی لوله‌ها می‌شود و این مورد از دست سیاست گذاران خارج و کاملا یک بحث فنی است و نیازمند بررسی و آزمایش‌هایی است تا بتوان دبی آب در لوله‌های شهر را قابل تحمل کرد.

از آنجایی که آب برای رسیدن به بخش شمالی شهر نیازمند فشار بیشتری است، اعمال این فشار بالا به خصوص در لوله‌هایی با عمر بالا باعث ترکیدگی آب در نقاط مختلف شهر می‌شود، در نتیجه جهت تعمیر این لوله، آب در بخش شمالی شهر به اجبار برای مدتی قطع شده و پس از تعمیر لوله وصل می‌شود.

این تنظیم فشار آب بین شمال و جنوب شهر نیازمند کنترل و بررسی دقیقی بوده و کارشناسان امر در حال فعالیت شبانه روزی جهت حل آن هستند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط