• کد خبر : 13783
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 7 آبان 1402 - 12:20 ق.ظ
  • اندازه فونت

بیماران سرطانی فقط ۱۰ درصد هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند

بیماران سرطانی فقط ۱۰ درصد هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص بسته‌های حمایتی از بیماران مبتلا به سرطان، گفت: علاوه بر پوشش بیمه‌ای ۷۰ درصدی که برای ویزیت، تصویربرداری، انجام آزمایشات و داروها که اکثرا گران قیمت هستند، توسط شرکت‌های بیمه‌ای به این بیماران تعلق می‌گیرد، ۲۰ تا ۳۰ درصد از هزینه‌های این بیماران نیز تحت پوشش بسته حمایتی دولتی قرار دارند و نهایتا پرداختی بیماران به حدود ۱۰ درصد می‌رسد.

به گزارش واژه، دکتر جواد احمدیان در راستای اطلاع‌رسانی پیرامون خدمات درمانی، تشخیصی و بسته‌های حمایتی و ارائه خدمات در این عرصه به مردم در زمینه بیماران مبتلا به سرطان در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اکنون تعداد چهار دستگاه رادیوتراپی در بیمارستان شهید مدنی تبریز و یک دستگاه نیز در بیمارستان خصوصی ولیعصر تبریز فعال است و دستگاه دیگری نیز در همین بیمارستان در حال راه‌اندازی است که بیماران بر اساس تشخیص و تجویز پزشکان از خدمات رادیوتراپی این مراکز استفاده می‌کنند.

وی افزود: خدمات ارائه شده در این مراکز با پوشش بیمه‌ای ۱۰۰ درصد و تا حدودی رایگان ارائه می‌شود.

وی در خصوص بیمارستان‌های دارای بخش‌های شیمی درمانی، عنوان کرد: تعداد پنج مرکز دولتی در تبریز (بیمارستان‌های شهید قاضی امام رضا(ع)، شهید مدنی، کودکان مردانی‌آذری، الزهراء)، پنج مرکز نیمه دولتی و خصوصی در تبریز شامل مراکز( ولیعصر، شمس، شهریار، عالی نسب و محلاتی) و علاوه بر این مراکز در شهرستان میانه (بیمارستان خاتم الانبیاء) نیز خدمات شیمی درمانی ارائه می‌شود.

احمدیان ادامه داد: از خدمات دیگری که به این نوع بیماران و برای عموم مردم ارائه می‌شود، مراکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان است که عموما اقدامات لازم برای تعدادی از بدخیمی‌ها مثل بدخیمی‌های سینه بانوان و دستگاه گوارش و برای افرادی که در معرض این سرطان‌ها قرار دارند، انجام می‌شود.

وی با بیان این‌که سه مرکز پیشگیری و تشخیص زود هنگام سرطان در تبریز و بیمارستان‌های(الزهراء، ولیعصر و نورنجات) فعال است، خاطرنشان کرد: این اقدامات با همکاری سیستم بهداشت و درمان برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام انجام می‌شود؛ هم‌چنین این مراکز در دو شهرستان (اهر بیمارستان باقرالعلوم و بناب بیمارستان امام خمینی) نیز برای عموم مردم و برای تشخیص زود هنگام بدخیمی‌ها و کانسرها فعالیت می‌کنند.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات بانکی بدون بهره و با کارمزد چهار درصد به بیماران خاص و صعب العلاج در معاونت درمان دانشگاه، یادآوری کرد: در سال ۱۴۰۱ تعداد ۱۷۰۰ نفر برای دریافت این تسهیلات معرفی شدند و از این تسهیلات استفاده کردند و فعلا برای سال ۱۴۰۲ آئین نامه‌ای برای اعطای این تسهیلات به این معاونت ارسال نشده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز از پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۰ درصدی مرکز جامع سرطان امید تبریز خبر داد و افزود:  این مرکز با پیشرفت بالای ۸۰ درصد و توسط خیران احداث شده است و ما در دانشگاه تلاش کرده‌ایم تا با تجهیزات سرمایه‌ای اعم از دستگاه‌های رادیوتراپی و پت اسکن با مجوزهای دولتی این مرکز را تجهیز و آماده افتتاح و بهره‌برداری کنیم.

وی اظهار کرد: امیدواریم با تجهیز این مرکز به پیشرفته‌ترین دستگاه‌های رادیوتراپی، براکی‌تراپی و سایر تجهیزات پرتو درمانی و شیمی درمانی و هم‌چنین خدمات بستری، تشخیصی و درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان بتوانیم علاوه بر ارائه خدمت به بیماران آذربایجان شرقی به بیماران استان‌های همجوار نیز خدمات درمانی ارائه کنیم.

احمدیان در خصوص ارائه خدمات دیگر به بیماران سرطانی از جمله سرطان خون در استان، اضافه کرد: خدمات پیوند مغز استخوان درحال حاضر در مرکز شهید قاضی تبریز توسط همکاران انکولوژی و خون انجام می‌شود و تاکنون ۳۵۰ بیمار بزرگسال تحت پیوند مغز استخوان قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: در خصوص کودکانی که دچار سرطان‌های خونی شده‌اند و نیاز به پیوند مغز استخوان دارند، تمهیداتی در بیمارستان خیرساز کودکان مردانی‌آذر، در نظر گرفته شده است و خوشبختانه که این خیر بزرگوار نیز علاوه بر احداث بخش پیوند مغز استخوان در این مرکز، آمادگی خود را برای تشکیل گروه پیوند و تجهیز این بخش اعلام کرده‌اند.

وی عنوان کرد: امیدواریم با تجهیز و راه‌اندازی بخش پیوند مغز استخوان در بیمارستان کودکان مردانی آذر، شاهد برقراری این پیوند باشیم و نیازی به عزیمت بیماران به استان‌های دیگر نباشد.

احمدیان از هم‌استانی‌ها خواست تا از خدمات و تسهیلات بیماریابی در خصوص برخی بیماری‌ها با مراجعه به مراکز بهداشتی بهره‌مند شوند و بانوان نیز به موقع غربالگری سرطان سینه را جدی بگیرند و  اقدامات تشخیصی در خصوص آنان انجام شود.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تبریز، وی بیان کرد: بیماران برای راهنمایی دریافت خدمات و تسهیلات می‌توانند به واحد بیماری خاص در معاونت درمان مراجعه کنند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط