• کد خبر : 12271
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 11 شهریور 1402 - 11:34 ق.ظ
  • اندازه فونت

بارش در آذربایجان‌شرقی ۲۷.۶ درصد کاهش یافت

بارش در آذربایجان‌شرقی ۲۷.۶ درصد کاهش یافت

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: متوسط بارش سال آبی جاری استان از اول مهر سال گذشته تا نهم شهریور امسال نسبت به بلند مدت ۲۷.۶ درصد معادل ۸۳.۷ میلی متر کاهش یافته است.

به گزارش واژه، «حبیب عبدلی»، روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا متوسط بارش سال آبی آذربایجان شرقی در این بازه زمانی را حدود ۲۱۹.۶ میلی‌متر اعلام کرد و افزود: این در حالی است که مییانگین بارش بلند مدت استان ۳۰۳.۲ میلی متر ثبت شده است.
وی اظهار کرد: متوسط بارش سال آبی جاری در این استان نسبت به سال آبی گذشته نیز ۱۱.۳ درصد معادل ۲۷.۹ میلی متر کاهش یافته است به طوری که در سال آبی گذشته در این بازه زمانی ۲۴۷.۵ میلی متر بارندگی ثبت شده است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه متوسط بارش در یک سال آبی در این استان حدود ۳۱۰.۷ میلی متر است، گفت: از اول مهر سال گذشته تا نهم شهریور امسال حدود ۷۰.۷ درصد بارش سال آبی تامین شده است.
عبدلی، ادامه داد: در سال آبی جاری بیشترین میزان بارش در استان از شهرستان چاراویماق به میزان ۳۱۴.۶ میلی متر و کمترین بارش از شرق دریاچه ارومیه به میزان ۱۳۹ میلی متر گزارش شده است.
وی یادآور شد: میزان بارش در چاراویماق نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۳.۳ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۱۲.۱ میلی متر افزایش یافته است و در شرق دریاچه ارومیه نیز نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته حدود ۸.۹ میلی متر افزایش و نسبت به بلند مدت ۸۱.۱ میلی متر کاهش نشان می دهد.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه متوسط بارندگی در تبریز در این بازه زمانی ۱۷۳.۷ میلی متر و در بلند مدت ۲۶۷.۳ میلی متر است، افزود: متوسط بارش در این مدت در این شهرستان نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۲۴.۴ میلی متر و نسبت به بلند مدت ۹۳.۶ میلی متر کاهش یافته است.
متوسط دمای آذربایجان شرقی نسبت به بلند مدت ۱.۴ درجه سانتی گراد افزایش یافته است
عبدلی با اشاره به افزایش متوسط دما در سال زراعی جاری تا نهم شهریور امسال نسبت به سال زراعی گذشته در همین مدت، افزود: متوسط دمای استان در سال زراعی جاری ۱۱.۹ درجه سانتی گراد بوده در حالی که متوسط دمای آذربایجان شرقی در این بازه زمانی در سال گذشته ۱۰.۷ و در بلند مدت ۱۰.۵ درجه سانتی گراد ثبت شده است.
وی اظهار کرد: متوسط دمای استان در سال زراعی جاری نسبت به مدت مشابه سال زراعی گذشته حدود ۱.۱ درجه و نسبت به بلند مدت ۱.۴ درجه سانتی گراد افزایش یافته است.
مدیرکل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: بیشترین میزان افزایش دما در سال زراعی جاری نسبت به بلند مدت مربوط به خداآفرین به میزان ۲.۴ درجه سانتی گراد و کمترین میزان افزایش دما مربوط به هریس به میزان ۶ دهم درجه سانتی گراد است.
عبدلی، ادامه داد: میانگین دمای خداآفرین و هریس در سال زراعی جاری به ترتیب ۱۶ و ۱۰.۷ درجه سانتی گراد و در بلند مدت نیز ۱۳.۶ و ۱۰.۱ درجه سانتی گراد ثبت شده است.

به گزارش ایرنا، آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.
آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک بوده ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.
این استان همواره تحت تأثیر بادهای سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط