• کد خبر : 8943
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 11 اسفند 1400 - 1:14 ب.ظ
  • اندازه فونت

بارش برف و باران آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

بارش برف و باران آذربایجان‌شرقی را فرا می‌گیرد

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: از امروز با نفوذ تدریجی سامانه جدید بارشی، باران و برف این استان را فرا می‌گیرد.

به گزارش واژه، محمد امیدفر با بیان اینکه این سامانه تا اوایل هفته آینده به فعالیت خود در استان ادامه می دهد، افزود: بر اساس آخرین نقشه های پیشیابی هواشناسی، فعالیت این سامانه موجب ابرناکی، وزش باد گاهی شدید و بروز مه در استان می شود.

وی اظهار داشت: با توجه به شدت وزش باد و بارش ها در مناطق گرمسیری استان، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن رودخانه ها و در مناطق سردسیری، جاده های کوهستانی و مناطق مرتفع، کولاک برف، لغزندگی جاده ای و کاهش دید افقی دور از انتظار نیست.

رییس گروه پیش‌بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی از رانندگان خواست، در این ایام برای تردد در جاده های استان به ویژه مناطق کوهستانی سرعت مطمئن را رعایت کرده و زنجیرچرخ و وسایل گرمایشی با خود به همراه داشته باشند.

امیدفر، ادامه داد: از لحاظ شرایط دمایی، دمای استان تا روز پنجشنبه به صورت نسبی افزایش و از روز جمعه کاهش می یابد.

گفتنی است آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تاثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

خبرهای مرتبط