• کد خبر : 6146
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 17 آبان 1400 - 11:20 ق.ظ
  • اندازه فونت

ایمنی واکسن کرونا ۱۰۰ درصد نیست

ایمنی واکسن کرونا ۱۰۰ درصد نیست

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت: واکسن به تنهایی ایمنی صد درصد ایجاد نمی‌کند و رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی ضروری است.

به گزارش واژه، محسن فرهادی با اشاره به کاهش میزان رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در کشور، گفت: شاید مردم و کسبه احساس می‌کنند با افزایش پوشش واکسیناسیون در کشور، ایمنی ۱۰۰ درصد ایجاد شده است. در حالی که واقعیت اینگونه نیست و ما باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم، ایمنی واکسن کرونا ۱۰۰ درصد نیست.

فرهادی با اشاره به نظارت‌های بازرسان بهداشت محیط و کار از واحد‌های صنفی، افزود: در این بازرسی‌ها بیش از ۱۰۰۰ واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پلمب و تعطیل شده‌اند. اما، نکته مهم‌تر، رعایت پروتکل‌ها توسط مردم و کسبه است.

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: شستن دست‌ها، زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی، مهم‌ترین ابزار‌های پیشگیری از ابتلاء به کرونا است.

*

واکسن بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (به انگلیسی: COVID‑۱۹ vaccine) واکسن‌هایی هستند که با هدف ایجاد ایمنی اکتسابی علیه بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ (کووید‑۱۹) در حال طراحی، ساخت یا تولید هستند.

اقداماتی که در گذشته به منظور تهیهٔ واکسن علیه بیماری‌های کروناویروسی مانند نشانگان تنفسی حاد و نشانگان تنفسی خاورمیانه انجام شد، باعث افزایش اطلاعات در مورد ساختار و عملکرد کروناویروس‌ها شده‌است.

این اطلاعات به دانشمندان کمک می‌کند که با سرعتی بالاتر از حد معمول، واکسن‌هایی متعدد و نوآورانه برای مقابله با کووید‑۱۹ طراحی و تولید کنند.

 

خبرگزاری صدا و سیما

خبرهای مرتبط