• کد خبر : 14955
  • محیط زیست
  • تاریخ انتشار : 9 بهمن 1402 - 7:38 ب.ظ
  • اندازه فونت
رئیس سازمان هواشناسی خبر داد

ایران و عراق گرم‌ترین و افغانستان و آذربایجان کم‌بارش‌ترین کشورهای غرب آسیا

ایران و عراق گرم‌ترین و افغانستان و آذربایجان کم‌بارش‌ترین کشورهای غرب آسیا

رئیس سازمان هواشناسی با اشاره به گزارش‌های منتشر شده از وضعیت جوی غرب آسیا گفت: بر اساس آن بیشترین افزایش دما در این منطقه در عراق و ایران و بیشترین کاهش بارش در افغانستان و آذربایجان ثبت شده است.

به گزارش واژه، سحر تاجبخش در هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم که امروز در کتابخانه ملی برگزار شد، با بیان اینکه تغییر اقلیم یک موضوع بسیار مهم در سطح جهانی، منطقه‌ای و ملی است، اظهار کرد: تغییر اقلیم موجب ایجاد چالش‌هایی شده است. مهم‌ترین موضوع در شصتمین اجلاس هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم (IPCC) گزارش‌هایی درباره تغییر اقلیم بود و مصوب شد که سه گزارش در این حوزه تهیه و ارائه شود.

وی اضافه کرد: سازگاری با تغییرات اقلیمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است این در حالیست که در سطح ملیt منطقه‌ای و بین المللی با افزایش رخدادهای حدی مواجه هستیم و این وضعیت همه کشورها را تهدید می‌کند.

رییس سازمان هواشناسی با بیان اینکه سازگاری با تغییرات اقلیمی راهکار اصلی گفت: کاهش گازهای گلخانه‌ای نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.

تاجبخش اضافه کرد: موضوع تغییر اقلیم موجب افزایش دما در مقیاس جهانی شده است. گزارش مربوط به منطقه آسیا در سال ۲۰۲۲ بیانگر آن است که افزایش رخداد پدیده‌های حدی موجب ایجاد آسیب‌های جدی مانند مانند وقوع سیلاب‌های شدید شده است. در واقع افزایش دما و کاهش بارش در غالب مناطق غرب آسیا دیده می‌شود. بیشترین افزایش دما در این منطقه در عراق و ایران و بیشترین کاهش بارش در افغانستان و آذربایجان ثبت شده است.

وی در ادامه گفت: در سال ۲۰۲۳ بر اساس آخرین بررسی‌های انجام شده روند افزایش دما به ۱.۵ درجه سانتیگراد بیش از میانگین جهانی رسیده است و سال گذشته میلادی به عنوان گرم‌ترین سال تاریخ ثبت  شد و سال ۲۰۲۴ می‌تواند گرم‌تر نیز باشد.

به گفته رئیس سازمان هواشناسی بیشترین تغییرات دما در عرض‌های حاره و جنبه حاره‌ای اتفاق افتاده است و شاهد افزایش تراز آب دریاها نیز بوده‌ایم.

تاجبخش در پایان اظهارکرد: حرکت به سمت توسعه پایدار و ایجاد شهرها و کشورهای تاب‌آور راهکار مواجهه با تغییرات اقلیمی است و خوشبختانه پنجره سازگاری با تغییرات اقلیمی همچنان باز است.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط