• کد خبر : 8794
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 4 اسفند 1400 - 9:55 ق.ظ
  • اندازه فونت

ایرانیان مقیم اوکراین به مناطق پر خطر سفر نکنند

ایرانیان مقیم اوکراین به مناطق پر خطر سفر نکنند

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوکراین به هموطنان مقیم این کشور توصیه کرد که از سفر به مناطق پر خطر خودداری کرده و اگر ادامه حضور آنها به ویژه دانشجویان ضرورتی ندارد، این کشور را موقتا ترک کنند.

به گزارش واژه، در پی تحولات اخیر در اوکراین، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی یف در اطلاعیه‌ای از هموطنان ایرانی مقیم این کشور خواست که به مناطق پر خطر سفر نکنند.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به تحولات جاری، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کی‌یف به تمامی هموطنان مقیم اوکراین توصیه می‌کند از سفر به مناطق پرخطر خودداری کرده و چنانچه ادامه حضور آنها به ویژه دانشجویان ایرانی در اوکراین ضرورتی ندارد، نسبت به ترک موقت این کشور اقدام کنند.

سفارت همچنین از هموطنان درخواست کرده ارتباط خود با سفارت جمهوری اسلامی ایران به منظور دسترسی و هماهنگی لازم در شرایط اضطراری حفظ کنند.

در این اطلاعیه همچنین آمده است: بدیهی است سفارت جمهوری اسلامی ایران ایران فعالیت عادی خود و ارائه خدمات به هموطنان مقیم اوکراین را همچنان ادامه داده و از طریق شماره تلفن (۰۰۳۸۰۶۳۰۴۴۹۰۲۹) به صورت تمام وقت پاسخگوی پرسش‌های آنان است.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیروز (سه‌شنبه) سوم اسفند ماه در واکنش به تحولات اخیر در اوکراین با بیان اینکه با حساسیت موضوعات مرتبط با اوکراین را پیگیری می‌کنیم، تمام طرف‌ها را به خویشتن‌داری دعوت کرد و گفت: باید از هر گونه اقدامی که به تشدید تنش‌ها منجر شود، اجتناب کرد.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه روز دوشنبه با به رسمیت شناختن استقلال جمهوری‌های دونتسک و لوهانسک دستور داد نیروهای روسیه در این مناطق مستقر شوند تا از آنها برابر اقدام نظامی احتمالی نیروهای اوکراینی دفاع کنند. از سوی دیگر، پوتین روز سه‌شنبه در سخنانی گفت که مسکو، تمام مناطق وابسته به دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخته و این در حالی است که بخش‌هایی از این دو منطقه تحت کنترل نیروهای دولتی اوکراین قرار دارند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که نظامیان ارتش روسیه برای حمایت از دو منطقه دونتسک و لوهانسک وارد این مناطق شده‌اند. رئیس جمهور اوکراین هم شامگاه سه‌شنبه دستور فراخواندن نیروهای ذخیره ارتش این کشور را صادر کرد.

 

خبرگزاری فارس

خبرهای مرتبط