• کد خبر : 9388
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 29 فروردین 1401 - 11:49 ب.ظ
  • اندازه فونت

اوکراین: با دارایی‌های مسدودشده روسیه کشورمان را بازسازی می‌کنیم

اوکراین: با دارایی‌های مسدودشده روسیه کشورمان را بازسازی می‌کنیم

یک وزیر اوکراین امروز دوشنبه (۱۸ فوریه/ ۲۹ فروردین) اعلام کرد حمله روسیه به بین ۲۰ تا۳۰ درصد از زیرساخت‌های اوکراین را نابود یا تخریب کرده است و خسارتی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار به این کشور وارد کرده است.

به گزارش واژه، «الکساندر کوبارکوف»، وزیر امور زیرساختی اوکراین در گفت‌وگویی با خبرگزاری رویترز تصریح کرد که بازسازی زیرساخت‌ها طی دو سال آینده با کمک دارایی‌های مسدودشده روسیه انجام خواهد شد.

خبرگزاری رویترز نوشته اوکراین پیش از این برآورد دقیقی از اثرات جنگ بر زیرساخت‌هایش شامل جاده‌ها و پل‌ها ارائه نکرده اگرچه مقام‌ها می‌گویند هزینه کلی خسارت‌های واردشده به اوکراین از بخش حمل و نقل گرفته تا مسکن و سایر ساختمان‌ها تا کنون به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار رسیده است.

کوبارکوف در گفت‌وگو با رویترز گفته تقریباً همه بخش‌های زیرساخت‌های حمل و نقل اوکراین یکی پس از دیگری لطمه دیده‌اند. او گفت عملیات روسیه باعث وارد شدن سطوح متفاوتی از لطمه به به بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از کل زیرساخت‌های اوکراین شده است.

او تصریح کرد تا به حال بیش از ۳۰۰ پل در جاده‌ها تخریب شده یا آسیب دیده‌اند، همچنین بیش از ۸۰۰۰ کیلومتر از جاده‌ها نیاز به تعمیر یا بازسازی دارند ضمن اینکه ده‌ها پل مربوط به قطار هم منفجر شده‌اند. کوبارکوف میزان خسارت را نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد کرده است.

روسیه از روز ۵ اسفند (۲۴ فوریه) دستور حمله نظامی به اوکراین را صادر کرد. این تحول چند روز بعد از آن رخ داد که مسکو رسماً استقلال جمهوری‌های «دونتسک» و «لوهانسک» در شرق اوکراین را به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هدف از عملیات نظامی کشورش را «غیرنظامی کردن اوکراین» و «نازی‌زدایی» از این کشور اعلام کرد.

روسیه همچنین اعلام کرده  اوکراین به تعهداتش ذیل توافقات مینسک که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ برای حل مناقشه‌های موجود میان جدایی‌خواهان و کی‌یف حاصل شده بود عمل نکرده است.

اوکراین ساعاتی بعد از حمله روسیه اعلام کرد تمامی ارتباطات دیپلماتیک با این کشور را قطع کرده است. کشورهای غربی در واکنش به اقدام نظامی روسیه تا کنون در چندین نوبت تحریم‌هایی را علیه اکثر نهادهای مالی، بخش انرژی و نخبگان سیاسی مسکو اعلام کرده‌‌اند.

خبرهای مرتبط