• کد خبر : 6087
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 14 آبان 1400 - 9:49 ب.ظ
  • اندازه فونت

انتشار اسناد جدید اف‌بی‌آی درباره ارتباط عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر

انتشار اسناد جدید اف‌بی‌آی درباره ارتباط عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر

اف‌بی‌آی اسنادی را درباره ارتباط احتمالی برخی افراد در نهاد‌های وابسته به دولت عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر منتشر کرد.

به گزارش واژه، دفتر تحقیقات فدرال آمریکا (اف بی آی) صد‌ها سند در مورد ارتباط احتمالی برخی افراد در نهاد‌های وابسته به دولت عربستان با حملات ۱۱ سپتامبر را که اخیراً از حالت محرمانه خارج کرده را منتشر کرده است.

بر این اساس، بیش از ۷۰۰ صفحه از اسناد اف‌بی‌آی که تحت فرمان اجرایی جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر افشای اسناد منتشر شد، نشان می‌دهد که القاعده نقش‌های خود را در برنامه‌ریزی حملات تقسیم کرده و از ترس افشای آن‌ها، «طرح‌های حمله را از قبل به دیگران اعلام نکرده است».

بنابر گزارش اف‌بی‌آی، عناصر القاعده می‌دانستند که «عملیاتی در جریان است، اما ماهیت آن را تا اندکی قبل از حمله نمی‌دانستند تا از این طریق گروه‌ها یا افراد دیگری را که مسئول حمله بودند شناسایی نکنند».

بر اساس اسناد جدید، اف‌بی‌آی همچنین روابط بین نواف الحزمی و خالد المهدار، اولین هواپیماربایانی که به آمریکا وارد شده‌اند، و افراد مرتبط با وزارت امور اسلامی عربستان سعودی را بررسی کرده است.

با این حال هنوز مشخص نیست که آیا عناصر القاعده بدون اطلاع دولت عربستان به این وزارتخانه نفوذ کرده اند یا با برخی عناصر افراطی در داخل این وزارتخانه همکاری داشته اند.

برای سال‌ها، تحقیقات روی این موضوع متمرکز بود که آیا سه شهروند سعودی، از جمله یکی از مقامات سفارت عربستان در واشنگتن، اطلاعات قبلی از این حملات داشتند یا خیر. تحقیقات به این نتیجه رسید که شواهد کافی برای متهم کردن سه شهروند به حمایت مستقیم از آدم ربایان وجود ندارد.

پیش از این، اف‌بی‌آی نخستین بخش از اسناد مربوط به حملات ۱۱ سپتامبر را در قالب ۱۶ صفحه از حالت محرمانه خارج و منتشر کرد.

خانواده‌های قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر همچنان خواهان دریافت اطلاعاتی در این باره هستند که چه عاملی سبب انجام این حملات شد. آن‌ها بر این باورند این اسناد نشان می‌دهد عربستان سعودی در این حملات نقش داشته است، ادعایی که این پادشاهی آن را رد می‌کند.

حملات ۱۱ سپتامبر منجر به مرگ ۳ هزار نفر شد و از بین ۱۹ هواپیماربای این حادثه، ۱۵ نفر تابعیت سعودی داشتند که دو برج تجاری در منطقه منهتن نیویورک را منهدم کردند.

 

باشگاه خبرنگاران جوان

خبرهای مرتبط