• کد خبر : 12061
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 4 شهریور 1402 - 5:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

افزایش ۱۰۱ درصدی اعضای کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی

افزایش ۱۰۱ درصدی اعضای کتابخانه‌های عمومی آذربایجان شرقی

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی از رشد ۱۱۵ درصدی امانت کتاب و همچنین از افزایش ۱۰۱ درصدی اعضای کتابخانه های عمومی در آذربایجان شرقی خبر داد.

به گزارش واژه، اسد بابایی روز شنبه ۴ شهریور در گفت‌وگو با خبرنگاران به دستاوردهای یکساله اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی بر اساس ۵ شاخص توسعه فضا، منابع اطلاعاتی، تعداد عضو، میزان امانت کتاب و انجام برنامه های ترویجی پرداخت و افزود: در راستای افزایش شاخص توسعه فضای کتابخانه های عمومی، در یک سال گذشته با افتتاح کتابخانه خیرساز الدار اصلان سعادتجو در منطقه مارالان تبریز، کتابخانه سیار مرحوم نوش آفرین دنیابین در شهرستان شبستر و کتابخانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در شهر جدید سهند تعداد کتابخانه های عمومی نهادی استان به ۱۱۶ کتابخانه رسید.

وی با بیان اینکه کتابخانه عمومی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی مجهزترین کتابخانه شمالغرب کشور است، افزود: سیاست نهاد کتابخانه های عمومی کشور بازطراحی کتابخانه های مرکزی و بزرگ کشور می‌باشد که این کتابخانه نیز با بخش های جدید از قبیل اتاق علم، ساختکده، اتاق بازی، اتاق مادر و کودک، اتاق آموزش تحت وب و با به روزترین تجهیزات افتتاح و در اختیار مردم فرهنگ دوست آذربایجان شرقی قرار گرفته است.

وی به شاخص تعداد اعضای کتابخانه‌های عمومی اشاره کرد و افزود: تعداد عضویت ثبت نام شده در کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۱۰۱ درصدی در یک سال گذشته از ۷۸ هزار و ۹۲۱ نفر به ۱۵۸هزار و ۹۴۹ نفر رسیده است. که بیش از ۶۳ درصد این اعضا، کودکان و نوجوانان هستند.

بابایی با تاکید بر اینکه از مهم‌ترین و مؤثرترین دوران زندگی آدمی، کودکی است و خواندن کتاب در این دوران باعث می‌شود علاوه بر رشد فرهنگی، کودک به مطالعه به عنوان فعالیت روزانه عادت نماید افزود: طرح «کودک کتابخوان» و «نوجوان کتابخوان» دو طرحی هستند که به صورت ابتکاری در طول یکسال گذشته برای جذب کودکان و نوجوانان به کتابخانه های عمومی و افزایش عضو انجام گرفته است. در طرح «کودک کتابخوان» که با همکاری دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تبریز انجام می گیرد به هرکودکی که در سن شش سالگی برای تزریق واکسن مراجعه می‌نماید یک کارت دعوت به عضویت و رایگان در کتابخانه های عمومی محل سکونت با امضای مسئول کتابخانه اهدا می‌شود. همچنین در طرح «نوجوان کتابخوان» که با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان صورت می‌گیرد کتابداران کتابخانه عمومی به مدرسه همجوار جهت معرفی کتاب، آشنایی دانش آموزان با کتابخانه، برگزاری مسابقات کتابخوانی و قصه گویی مراجعه می‌نمایند.

وی افزود: همچنین از مدارس و کلاس های مختلف، دانش آموزانی به عنوان کتاب یار انتخاب می‌شوند که در ترویج کتابخوانی همراه کتابدار کتابخانه عمومی باشند.

عضو شورای فرهنگ عمومی آذربایجان شرقی در ادامه درباره شاخص افزایش منابع اطلاعاتی تأکید کرد: کتاب‌های موجود در کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۵.۵ درصدی در یکسال گذشته به ۳ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۲۷۶ نسخه رسیده است. وی افزود: امکان خرید منابع با توجه به بودجه سازمان محدود می‌باشد و اداره کل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی، برای جبران کمبود منابع کتابخانه ای خود تلاش مستمر برای ترویج فرهنگ اهدای کتاب به کتابخانه های عمومی دارد. و در همین راستا نیز با اجرای دو پویش «نذر کتاب، نشر خوبی ها» و «اهدای کتاب، بارش دانایی» در یکسال گذشته تعداد ۳۲ هزار و ۴۲۱ نسخه کتاب به کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی اهدا شده است.

بابایی با تشریح شاخص امانت کتاب گفت: تعداد کتاب‌های امانت داده شده توسط کتابداران کتابخانه‌های عمومی استان با رشد ۱۱۵ درصدی در یک سال گذشته، به ۹۵۱ هزار ۳۴۳ نسخه رسیده است.

وی رشد ۹ درصدی در برگزاری برنامه های ترویجی از قبیل نقد و بررسی کتاب، مسابقات کتابخوانی، نشست های کتاب خوان(نشست های معرفی کتاب) و قصه گویی را از جمله تلاش ها برای ترغیب عموم مردم به خوانش کتاب های موجود در قفسه کتابخانه های عمومی استان عنوان کرد.

مدیرکل کتابخانه های عمومی آذربایجان شرقی اتمام بازطراحی کتابخانه مرکزی تبریز و ۱۳ پروژه کتابخانه‌ای که در دست ساخت، بازسازی کلی، تعمیر و تجهیز هستند را از مهمترین برنامه های عمرانی اداره کل کتابخانه های عمومی در سال آینده عنوان کرد و افزود: با حرکت جهادی و سرعت بخشیدن به اجرای برنامه های توسعه‌ای امیدواریم کتابخانه های عموم را به جایگاه واقعی خود در استان و میان مردم برسانیم.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط