• کد خبر : 11762
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 24 مرداد 1402 - 2:08 ب.ظ
  • اندازه فونت

استاندار آذربایجان شرقی بر حل سریع مشکل قطعی آب برخی مناطق تبریز تاکید کرد

استاندار آذربایجان شرقی بر حل سریع مشکل قطعی آب برخی مناطق تبریز تاکید کرد

استاندار آذربایجان شرقی صبح امروز سه شنبه با حضور در شهرک‌های باغمیشه، نصر و مرزداران شهر تبریز، بر رفع سریع مشکل قطعی آب این شهرک‌ها تاکید کرد.

به گزارش واژه،«عابدین خرم» در این بازدید میدانی که ۲ ساعت به طول انجامید دستورات لازم در این زمینه را صادر کرد و به حرف های اهالی این شهرک ها گوش داد.

با توجه به خشک شدن سد نهند که آب ۶ شهرک باغمیشه، نصر، رشدیه، ولی امر، فرشته و ارم و ۵۰ درصد ولیعصر از طریق آن تامین شد، آبرسانی به این شهرک ها دچار مشکل و وقفه شده و آب و فاضلاب آذربایجان شرقی برای رفع این مشکل، اقدام به پمپاژ آب از مرکز شهر به سمت این شهرک ها کرده است.

طبق اعلام مدیرعامل این شرکت، ظرف ۲ روز آینده مشکل قطعی آب این شهرک ها برطرف می شود ضمن اینکه آب سبک و گوارای زرینه رود در لوله های این مناطق جریان خواهد یافت.

«محمد خانی» با بیان اینکه کسری ۹۰۰ لیتر بر ثانیه آب شرب تبریز که بر اثر از مدار خارج شدن سد نهند روی داده در آستانه تامین قرار گرفته و مشکل قطعی آب شهرک‌های شمالی این شهر به زودی برطرف می شود.

وی ادامه داد: در اردیبهشت ماه و با دستور وزیر، پروژه جایگزین نهند با فرصت ۲.۵ ماهه آغاز شد ضمن اینکه شماره قراردادهای این پروژه برای قبل از عید است.

وی اضافه کرد: این پروژه با هدف تامین کسری ۹۰۰ لیتر بر ثانیه آب تبریز بلافاصله آغاز شد و با همت و تلاش کارکنان شرکت، پروژه سه ساله ظرف مدت کمتر از سه ماه آماده بهره برداری شده است. 

خانی ادامه داد: آب به اندازه نیاز در تبریز تامین شده اما اینکه چرا از دهم مرداد در شهر دچار قطعی آب شدیم و شهر دچار تنش آبی شد ربطی به تامین نداشت و ناشی از مشکل توزیع به علت پمپاژ معکوس بود.

وی افزود: دهم تیرماه گذشته و با توجه به نبود آب در نهند، این خط را از مدار خارج کردیم و ۶ شهرک باغمیشه، نصر، رشدیه، ولی امر، فرشته و ارم و ۵۰ درصد ولیعصر با ۲۸۰ هزار نفر جمعیت از این محل تامین آب می شدند از طریق پمپاژ آب از داخل شهر تامین آب شدند.

خانی ادامه داد: این مناطق از اول اردیبهشت تا دهم تیرماه به ترتیب از مدار خط آبرسانی نهند خارج و به خط لوله جنوب شهر و آب سبک و گوارای زرینه رود وصل شدند و در واقع با این کار، رینک داخلی شهر از طریق پمپاژ آب وارد مدار شد.

وی گفت: با اتصال خطوط لوله شمال تبریز به خطوط لوله جنوب این شهر، در واقع آب زرینه رود به ۳۵ درصد از این شهر وصل شد و اهالی این مناطق از آب سبک این خط انتقال بهره مند شدند و تهدید ایجاد شده برای تبریز به فرصت تبدیل شد.

وی با بیان اینکه تاسیسات آبیاری تبریز از بالا به پایین و اقطار بزرگ به کوچک تنظیم و نصب شده است، گفت: پمپاژ آب از جنوب به شمال، نیازمند برعکس کردن این تاسیسات و تغییر رژیم جریان بندی آب بود و جریان هیدرولیکی این شهرک ها به ناچار به هم خورد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با بیان اینکه کار کارگران شرکت آبفای استان در اجرای این عملیات بی نظیر بود گفت: معاون وزیر، مدیرعامل آبفای کشور و همه مسوولانی که از طرح اتصال و جایگزین نهند بازدید کردند تمامی موارد فنی، هیدرولیکی، زوم بندی، تغییر رژیم در جریان بندی و پهنه بندی را کنترل و تایید و اعلام کردند که به جز مشکل فنی و هیدرولیکی، مشکل دیگری در اجرای پروژه نبوده و نیازی به نیرو و ماشین آلات و یا کمک دیگر استان ها وجود ندارد و این تغییر در جریان آب تا سه روز آینده برطرف خواهد شد.

خانی با بیان اینکه عمر متوسط تاسیسات زیرزمینی آبفای استان بین ۱۵ تا ۳۰ سال است، افزود: اتفاقات در تاسیسات این چنینی قابل پیش بینی نبوده و همین عوامل موجب طولانی شدن برخی تغییرات می شود

مدیر عامل آبفای استان با اعلام اینکه از این بابت از مردم عذرخواهی می کنم، ادامه داد: تامین آب شرب تبریز به رغم حذف یکی از منابع تامین آب، شبیه معجزه است و ایستگاه پمپاژی که در داخل شهر نصب شده یکی از بزرگ ترین و تکمیل ترین ایستگاه هاست و به دلیل اینکه آب برداشتی از لوله انجام می شود، امکان اصافه برداشت و یا افزایش ظرفیت وجود ندارد.

خانی با بیان اینکه در سراسر استان دچار کم آبی هستیم، گفت: اگر به موقع اقدام نمی کردیم و تزریق منابع مالی از سوی دولت سیزدهم به موقع و مناسب انجام نمی شد اکنون در ۱۰ شهر استان تنش آبی داشتیم که خوشبختانه همه این تنش ها رفع شده و تنها در تبریز و مرند به طور کامل مهار نشده است.

وی در مورد دلیل قطعی طولانی مدت آب شرب شهرک باغمیشه افزود: ترکیدگی لوله اصلی در اتوبان پاسداران در عمق ۶ متری، زمان بر شد که قرار بود تا ظهر رفع شد اما تا ساعت ۲۱ شب به طول کشید و در حال حاضر آب این شهرک وصل شده و مشکل رفع شده است.

وی با تاکید بر رعایت الگوی مصرف از سوی مشترکان، گفت: متاسفانه ۳۵ درصد مردم استان الگوی مصرف را رعایت نمی کنند و هر فرد در آذربایجان شرقی در طول شبانه روز ۸۰ لیتر بیشتر از میانگین کشوری آب مصرف می کند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط