• کد خبر : 6108
  • سیاسی
  • تاریخ انتشار : 15 آبان 1400 - 2:42 ب.ظ
  • اندازه فونت

ادعای اسپوتنیک درباره سفر احمد مسعود به ایران

ادعای اسپوتنیک درباره سفر احمد مسعود به ایران

خبرگزاری اسپوتنیک مدعی شد که احمد مسعود در ایران به سر می‌برد و با والی پیشین هرات نیز دیدار کرده است.

به گزارش واژه، خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی به نقل از منابع آگاه خود در افغانستان مدعی شد که احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملی افغانستان روز چهارشنبه گذشته در مشهد با محمد اسماعیل خان، فرمانده پیشین جهادی و والی سابق هرات دیدار کرده است.

اسپوتنیک در ادامه گزارش داد که احمد مسعود در این دیدار، حامل پیام دعوت امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان  برای تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان بوده است.

این خبرگزاری افزود: فرمانده اسماعیل خان تاکنون به این پیام پاسخی نداده است.

قابل ذکر است که جبهه مقاومت ملی نیز تاکنون در این خصوص چیزی اعلام نکرده است.

این در حالی‌ست که علی میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت روز گذشته در یک گفت‌وگوی اختصاصی با خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود که مسعود در افغانستان حضور دارد.

*

احمد مسعود سیاستمدار افغان و فرزند احمد شاه مسعود است وی در نوامبر ۲۰۱۶ به عنوان مدیر بنیاد مسعود منصوب شد و در ۵ دسامبر ۲۰۱۹ در آرامگاه پدرش در درهٔ پنجشیر به عنوان جانشین وی معرفی شد.

احمد مسعود در ۱۰ ژوئیهٔ ۱۹۸۹ در جمهوری دموکراتیک افغانستان به دنیا آمد. او بزرگترین فرزند و تنها پسر احمد شاه مسعود است. در سپتامبر سال ۲۰۰۱، زمانی که دوازده ساله بود، پدرش توسط القاعده به قتل رسید.

او پس از این اتفاق به همراه پنج خواهرش به ایران آمدند. مسعود پس از حدود یک دهه زندگی در ایران، با اتمام تحصیلات ابتدایی و دبیرستان، برای ادامهٔ تحصیل به بریتانیا رفت و یک سال را در یک دورهٔ نظامی در آکادمی نظامی سلطنتی سندهرست گذراند.

در سال ۲۰۱۵ مدرک کارشناسی خود را در مطالعات جنگ از دانشگاه کینگز لندن و در سال ۲۰۱۶ کارشناسی ارشد در سیاست بین‌المللی را از دانشگاه لندن سیتی دریافت کرد.

خبرگزاری  ایسنا

 

 

خبرهای مرتبط