• کد خبر : 9161
  • اقتصادی
  • تاریخ انتشار : 22 اسفند 1400 - 12:22 ق.ظ
  • اندازه فونت
رییس اتاق بازرگانی تبریز:

اتصال خط آهن جلفا – نخجوان جزو اولویت‌های تجاری است

اتصال خط آهن جلفا – نخجوان جزو اولویت‌های تجاری است

رییس اتاق بازرگانی تبریز با تاکید بر بازگشایی مجدد خط ریلی جلفا گفت: اتصال خط جلفا به خط آهن شمال غرب و راه آهن آذربایجان و روسیه جزو اولویت های توسعه تجاری است تا حتی اگر از طریق دریا برای انتقال کالاهای اساسی مشکلی وجود داشته باشد، بتوانیم به وسیله واگن این کالاها را انتقال دهیم.

به گزارش واژه، یونس ژائله شامگاه شنبه در هشتاد و دومین نشست شورای گفتگوی آذربایجان شرقی اظهار کرد: جنگ روسیه و اوکراین موجب افزایش قیمت مواد نفتی، گاز و سایر کالاهای اساسی در بسیاری از کشورها شده و نرخ بعضی کالاها نسبت‌ به سال قبل با افزایش چهار برابری مواجه شده که در نوع خود بی‌نظیر است .

وی ادامه داد: هر تهدیدی، فرصتی را نیز ایجاد می کند؛ بنابراین در این زمینه باید از فرصت های به وجود آمده به نحو احسن استفاده کنیم.

رییس اتاق بازرگانی تبریز افزود: امیدواریم با ایجاد فضای مناسب گفتگو در روزهای آینده، مذاکرات روسیه و اوکراین به نتیجه برسد، توافق هر چه زودتر انجام شود و خبرهای خوبی در این زمینه بشنویم تا انگیزه ای برای فعالیت بیشتر صنعتگران ایجاد شود.

وی همچنین با اشاره به موضوع تصویب افزایش حقوق کارگران در سال آینده گفت: اگر دولت به‌جای افزایش این رقم، ارزش پول ملی را افزایش داده و قیمت ارز را از ۲۶ هزار تومان به ۲۳ هزار تومان برساند، قدرت خرید کارگران نیز افزایش می‌یافت و نیازی به ایجاد این رقم جدید نبود.

وی در خصوص حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی با بیان اینکه اکنون زمان درستی برای اجرای این کار نیست و طبیعتاً این امر عوارضی همچون تورم را به دنبال دارد، اظهار داشت: برای ادامه حیات بخش کشاورزی و تولید نیازمند نقدینگی بالا هستیم که با توجه به میزان حجم نقدینگی واحدهای تولیدی و منابع بانک ها این موضوع غیرممکن است.

ژائله ادامه داد: کشت قراردادی، اصلاح بذر و تامین کود مناسب و این که این محصولات در زمان مناسب در اختیار کشاورزان قرار گیرند، جزو پیشنهادات ما است که امیدواریم با حمایت استانداری این طرح ها عملیاتی شود و تولید این محصولات افزایش یابد.

رییس اتاق بازرگانی تبریز با بیان این که باید برای تولید نهاده های دامی، برنامه جدی داشته باشیم، گفت: بهترین کار در این زمینه حمایت از بخش کشاورزی و تولیدکنندگان استان است و این موضوع نیاز به بودجه و نقدینگی دارد؛ باید از دولت درخواست شود این طرح ها را تصویب کند تا کود و بذر مناسب در اختیار کشاورز قرار بگیرد چرا که فصل کشت به زودی می رسد و فرصت بسیار کمی باقی مانده است و باید در این زمینه سریع تصمیم گرفته شود.

خبرهای مرتبط