• کد خبر : 9449
  • فرهنگی
  • تاریخ انتشار : 17 اردیبهشت 1401 - 6:10 ب.ظ
  • اندازه فونت
رییس سازمان حج و زیارت:

آغاز نام‌نویسی حج تمتع از ۱۰ صبح فردا

آغاز نام‌نویسی حج تمتع از ۱۰ صبح فردا

رییس سازمان حج و زیارت با اعلام اینکه نام نویسی زائران حج تمتع ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰ صبح فردا (یکشنبه ۱۸ اردیبهشت) در سامانه رزرو این سازمان آغاز می‌شود، گفت: با تصویب بانک مرکزی به هر زائر حج ۲۰۰ یورو بر اساس نرخ مصوب که بزودی اعلام خواهد شد، پرداخت می‌شود.

به گزارش واژه، سید صادق حسینی در نشست خبری با اعلام اینکه نرخ نهایی سفر به حج امسال حدود ۳۷ میلیون تومان در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: متقاضیان واجد شرایط اعزام به حج ۱۴۰۱ علاوه بر مساعدت بانک مرکزی که به هر زائر ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان سود سپرده اختصاص داده بود مبلغ ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان نیز به عنوان کمک هزینه پرداخت کرده است.

وی با تاکید بر اینکه از متقاضیان واجد شرایط این سفر معنوی می خواهیم از فردا یکشنبه ۱۴۰۱/۰۲/۱۸ به مدت شش روز نسبت به تکمیل موجودی و دیگر شرایط اعلام شده اقدام نمایند، تصریح کرد: با توجه به شرایط اعلام شده از سوی عربستان حدود ۲۲ هزار نفر از ثبت نام شدگان حج سال ۹۹ بالای ۶۵ سال هستند که امسال اعزام نخواهند شد اما این افراد در سال بعد برای تشرف به حج در اولویت هستند.

حسینی ادامه داد: با توجه به شرایط اعلام شده از سوی وزارت حج و عمره عربستان به متقاضیان بالای ۶۵ سال روادید ارائه نخواهد شد لذا در صورت عدم دریافت وجوه واریزی، اولویت تشرف این دسته از افراد برای حج آینده حفظ خواهد شد، از این دسته از افراد تقاضا می شود انصراف خود را ثبت نکنند تا در حج آینده از حق اولویت و امتیاز تثبیت نرخ ارز برخوردار شوند.

وی تاکید کرد: در حج امسال ۳۹ هزار و ۶۳۰ نفر از زائران هموطن که در کاروان های حج ۹۹ ثبت نام کرده و به دلیل لغو حج موفق به تشرف نشدند و تمامی مراحل اعلامی از سوی این سازمان را به انجام رسانده و واجد شرایط اعزام هستند می بایستی نسبت به تکمیل نام نویسی و انتخاب کاروان خود اقدام کنند.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اولین کاروان زائران حج تمتع پس از دو سال وقفه در ۲۳ خرداد ماه جاری فرودگاه تهران را به مقصد عربستان ترک خواهد کرد، گفت: آخرین کاروان زائران ایرانی نیز هفتم مرداد ماه عربستان را به مقصد ایران ترک خواهند کرد.

حسینی با قدردانی از تعامل بسیار خوب سازمان هواپیمایی و هما اظهار داشت: با توجه به برنامه ریزی های به انجام رسیده با هدف کاهش اتلاف وقت و هزینه زائران ایرانی امسال ۲۸ الی ۳۰ روز در عربستان خواهند ماند.

وی تعداد کاروان های اعزامی را ۲۸۰ کاروان اعلام کرد و افزود: کاروان های اعزامی در قالب ۸۵ ، ۱۱۵،۱۳۵ و ۱۶۰ نفره بوده و طبق برنامه انجام خواهد شد.

حسینی با تاکید بر اینکه طی چندین فقره مکاتبه و پیگیری های لازم با وزارت حج عربستان خواستار جایگزینی سلامت جسمانی بجای سن ۶۵ سال شده ایم ، گفت: زائران حج تمتع از ۱۹ ایستگاه پروازی ایران را به مقصد عربستان در طول مدت برنامه ریزی شده ترک خواهند کرد.

 

صدور روادید برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد انجام خواهد شد

حسینی با تاکید بر اینکه ۱۹۰۰ نفر از زائران واجد شرایط امسال به خانواده معظم شهدا اختصاص دارد، اظهار داشت: ظرفیت در نظر گرفته شده برای هموطنان به میزان ۳۹ هزار و ۶۳۰ نفر است که تعدادی از این سهمیه را نیروهای ستادی، اجرایی، پزشکان، حمل و نقل، خدمات و غیره تشکیل خواهند داد.

وی تاکید کرد: با توجه به اعلام شرایط از سوی وزارت حج‌و عمره عربستان روادید حج برای متولدین ۱۰ تیرماه ۱۳۳۶ به بعد در حج تمتع سالجاری صادر خواهد شد.

آسترازنکا و سینوفارم واکسن های مورد تایید عربستان برای زائران حج امسال

وی در خصوص شرایط بعدی عربستان در خصوص جلوگیری از گسترش بیماری کرونا نیز گفت: تمامی زائران واجد شرایط اعزام باید واکسن کامل را دریافت کرده باشند که از بین واکسن های مورد تایید وزارت بهداشت عربستان واکسن آسترازنکا یا سینوفارم است که متقاضیان باید نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند و تا ۷۲ ساعت قبل از اعزام به حج اقدام لازم در خصوص تست pcr منفی را انجام داده و مدارک لازم را در دست داشته باشند.

رییس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: از مهمترین اولویت بندی شرایط اعزام بر اساس تاریخ ثبت نام و انجام شرایط اعلام شده تا تاریخ ثبت نام اولیه ۱۳۸۶/۰۳/۲۲ برای اعزام خواهد بود.

اعلام اولویت های بعد از خردادماه ۱۳۸۶ در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان ها

حسینی با بیان اینکه حدود ۲۲ هزار نفر از ثبت نام شدگان حج سال ۹۹ بالای ۶۵ سال می باشند و این افراد در سال بعد برای تشرف به حج در اولویت هستند، گفت: در صورت عدم تکمیل ظرفیت کاروان ها اولویت های بعد از خرداد ماه ۱۳۸۶ اعلام خواهد شد.

به گفته رییس سازمان حج و زیارت، مطابق روال سالهای قبل برای ایجاد توفیق تشرف برای تعداد بیشتری از متقاضیان ایرانی تشرف به حج، مکاتبات لازم در خصوص افزایش حدود ۱۰ هزار نفری با وزارت حج عربستان انجام گرفته و منتظر پاسخ آنان هستیم و در صورت این موافقت تعداد ۱۰ هزار نفر دیگر نیز بر اساس اولویت بندی و دارا بودن شرایط لازم به حج ۱۴۰۱ اعزام خواهند شد.

وی با بیان اینکه برای اعزام تیم کارشناسی برای عقد قرارداد در خصوص انجام اقدامات لازم پیگیر و منتظر پاسخ وزارت حج عربستان و صدور روادید هستیم، تصریح کرد: تیم های اجرایی جهت انعقاد قراردادهای لازم در خصوص اسکان، حمل و نقل، خدمات تغذیه و تدارکات و غیره با طرف های قرارداد عازم خواهند شد.

حسینی گفت: براساس آمار و اطلاعات موجود در حال حاضر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت اعزام به حج‌تمتع و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت حج عمره هستند.

رییس سازمان حج و زیارت در خصوص بازگشایی راه زمینی عتبات عالیات نیز گفت: با وزیر کشور، وزیر بهداشت، وزیر فرهنگ و گردشگری و دیگر مقامات دولت عراق رایزنی کرده و منتظر اعلام عراق برای لغو روادید و بازگشایی مرزهای زمینی عتبات عالیات هستیم که امیدوارم این مهم به زودی انجام گیرد.

خبرهای مرتبط