• کد خبر : 8615
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 24 بهمن 1400 - 5:11 ب.ظ
  • اندازه فونت

آغاز سفر‌های نوروزی عتبات و سوریه از ۲۴ اسفند

آغاز سفر‌های نوروزی عتبات و سوریه از ۲۴ اسفند

حسینی گفت: ثبت‌نام سفر‌های نوروزی عتبات عالیات عراق و سوریه از ۳۰ بهمن‌ آغاز می شود.

به گزارش واژه، رییس سازمان حج و زیارت در خصوص سفر عتبات عالیات گفت: در سفر‌های عراق و سوریه باید سفر آسان و ارزان را فراهم کنیم، برای مثال سفر‌های زمینی را راه‌اندازی کنیم تا قیمت شکسته شود و به نصف و شاید کمتر برسد. آن طور که اعلام شده احتمالا از ابتدای ماه شعبان سفر‌های زمینی را بتوان برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

به گفته حسینی بسته‌های سفر عتبات عراق نوعی تحمیل شرایط به سازمان حج و زیارت بوده است، در سفر‌های هفت و هشت‌ روزه که زائر در آن قدرت مانور ندارد، باید شرایطی ایجاد کرد تا سفر‌های کوتاه، ارزان و متنوع طراحی شود. در حال حاضر هر هفته سه کاروان ۲۵ نفره به سوریه اعزام می‌شود که سعی می‌کنیم جمعیت آن‌ها را تا ۲۵۰ نفر برسانیم و آن‌هایی که برای این سفر ثبت‌نام کرده‌اند تا قبل از عید اعزام شوند.

طبق آمار سازمان حج و زیارت، قبل از کرونا در سال ۹۷ حدود دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر غیر از اربعین با کاروان به عتبات عالیات رفتند.

*

عَتَبات عالیات یا عتبات، اصطلاحی است که شیعیان دوازه‌ امامی از آن برای اشاره به آرامگاه‌های امامان خود در عراق نام می‌برند. این آرامگاه‌ها در شهرهای کربلا، نجف، سامرا و کاظمین قرار دارند.

واژهٔ «عَتَبَة» در زبان عربی به‌معنای آستان و درگاه است. در این عبارت، واژهٔ عتبه که به‌ صورت جمع (عَـتَـبات) به‌ کار رفته، دارای صفتی شده (عالیات) که در زبان عربی باید با موصوفِ خود (عتبه) تطابق داشته باشد؛ بنابراین، در اینجا صفت هم به‌صورت جمع آمده است. این قاعدهٔ تطابق صفت با موصوف مربوط به زبان عربی است و در زبان پارسی (فارسی) لازم نیست رعایت شود.

عتبات در شهرهای کربلا، کاظمین، نجف و سامرا واقع شده‌اند و شامل آرامگاه‌های شش تن از پیشوایان شاخهٔ دوازده‌ امامی شیعه می‌شوند.

باشگاه خبرنگارن جوان

خبرهای مرتبط