• کد خبر : 14815
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 19 دی 1402 - 10:49 ق.ظ
  • اندازه فونت

آخرین وضعیت ثبت‌ نام در کاروان‌های حج تمتع

آخرین وضعیت ثبت‌ نام در کاروان‌های حج تمتع

شمار ثبت‌نام‌کنندگان حج تمتع ۱۴۰۳ پس از گذشت چهار روز به حدود ۷۴۸۰ نفر رسید. ثبت‌نام در کاروان‌های حج از میان اولویت‌های فراخوانده‌شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش واژه، ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع از صبح جمعه ۱۵ دی‌ماه آغاز شد. بنابر اعلام سازمان حج و زیارت، سهمیه زائران برای سال ۱۴۰۳ حدود ۸۲ هزار و ۵۰۰ نفر تعیین شده است. سازمان حج و زیارت ودیعه‌گذاران حج را در سه مرحله فراخوانده است؛ نخست افرادی که تا ۲۹ اسفند ۱۳۸۵ ودیعه‌گذاری کرده‌اند، در مرحله دوم ودیعه‌گذاران حج تا ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۶ و در مرحله سوم ودیعه‌گذاران تا ۳۱ تیرماه ۱۳۸۶. طبق گزارش آماری مهران فرشید ـ مدیرکل دفتر طرح، برنامه، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت ـ به ایسنا، تا این مرحله و از میان اولویت‌های اعلام‌شده، حدود ۷ هزار و ۴۸۰ نفر در کاروان‌های حج تمتع ۱۴۰۳ ثبت‌نام کرده‌اند. از این تعداد حدود ۳ هزار و ۴۶۱ نفر مرد و ۴ هزار و ۱۹ نفر خانم هستند.

فرشید اظهار کرد: این مرحله، پیش ثبت‌نام کاروان‌های حج است که زائران باید اطلاعات خود را در سامانه reserve.haj.ir تکمیل، کاروان مورد نظر را انتخاب و هزینه آن را که علی‌الحساب ۱۴۰  میلیون تومان است، پرداخت کنند، که آن ۷ هزار و ۴۸۰ نفر تمام این مراحل را انجام داده‌اند و ثبت‌نام آن‌ها کامل شده است.

این مقام مسئول در سازمان حج و زیارت یادآور شد: براساس آخرین اطلاعیه منتشرشده درباره حج ۱۴۰۳، اولویت‌های حج تمتع در سه مرحله فراخوانده شده‌اند که تا روز هفدهم دی‌ماه نوبت با ودیعه‌گذاران حج تا ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۸۶ و ماقبل از آن بود. در روز ۲۰ دی‌ماه نیز نوبت ودیعه‌گذاران حج تا ۳۱ تیرماه ۱۳۸۶ است. در صورتی‌که کاروان‌ها خالی بماند، همانطور که در اطلاعیه سازمان حج و زیارت آمده است، ودیعه‌گذاران حج از اول مردادماه ۱۳۸۶ به صورت روزشمار فراخوانده خواهند شد تا ظرفیت کاروان‌ها تکمیل شود.

فرشید درباره روند ثبت‌نام در کاروان‌های حج تمتع گفت: ‌با توجه به این‌که ودیعه‌گذارن حج تمتع، مدت زمانی طولانی در انتظار بودند و بیشتر آن‌ها مستطیع هستند، روند مراجعه و ثبت‌نام مطابق اولویت‌های اعلام‌شده، به صورت عادی درحال انجام است و ثبت‌نام در سامانه تا کنون بدون مشکل بوده است.

مدیرکل دفتر طرح، برنامه، فناوری اطلاعات و امنیت فضای مجازی سازمان حج و زیارت همچنین به ودیعه‌گذاران حج تمتع که اولویت آنها فراخوانده شده است، توصیه کرد در زمان مقرر که اولویت آنها اعلام شده است، اقدام کرده و اطلاعات خود را در سامانه https://reserve.haj.ir تکمیل کرده تا بر آن اساس، اقدامات بعدی را برای ثبت‌نام در کاروان مدنظر انجام دهند.

سازمان حج و زیارت پیش‌تر در اطلاعیه‌ای اعلام کرده بود افرادی که در کاروان‌های حج سال ۱۳۹۹ نام‌نویسی و وجوه مربوط را واریز کرده‌اند، ولی به دلیل لغو سفر حج در آن سال و سال‌های پس از آن موفق به تشرف نشده و تاکنون نیز انصراف نداده‌اند، نیازی به انجام پیش ثبت‌نام نداشته و همزمان با اعلام ثبت‌نام قطعی، به‌صورت مستقیم امکان نام‌نویسی در کاروان‌ها را خواهند داشت.

 

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط