• کد خبر : 10048
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 20 بهمن 1401 - 6:59 ب.ظ
  • اندازه فونت

آخرین آمار جانباختگان زلزله ترکیه از زبان اردوغان

آخرین آمار جانباختگان زلزله ترکیه از زبان اردوغان

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه آخرین آمار جان‌باختگان زلزله سحرگاه روز دوشنبه این هفته در ۱۰ استان جنوبی این کشور را ۱۴ هزار و ۱۴ نفر و تعداد مجروحان را نیز ۶۳ هزار و ۷‌۹۴ نفر اعلام کرد.

به گزارش واژه، اردوغان امروز در جریان بازدید از مناطق زلزله زده در استان غازی آنتپ افزود: در جریان زلزله اخیر ۶ هزار و ۴۴۴ ساختمان و بنا نیز تخریب شده است.
وی وعده داد که تا یک سال آینده همه خانه‌های تخریب شده در اثر زلزله در ۱۰ استان جنوبی ترکیه نوسازی خواهد شد.
رئیس‌جمهور ترکیه همچنین اظهار کرد: علاوه بر برنامه‌ریزی برای احداث ساختمان‌های تخریب شده در مدت یک سال، به هر خانواده آسیب دیده از زلزله نیز ۱۰ هزار لیره ترک(حدود ۵۰۰ یورو) به صورت بلاعوض پرداخت خواهد شد.
وی با اشاره به بسیج کلیه عوامل دولت ترکیه برای کاستن از مشکلات مردم مناطق زلزله زده و گسیل کمک‌های غیرنقدی به این مناطق در ۱۰ استان بحران‌زده گفت: از همه مردم ترکیه قدردانی می‌کنم که حساسیت نشان داده و به دولت اعتماد کردند.
اردوغان خطاب به مردم مناطق زلزله‌زده ترکیه بیان کرد: نگران نباشید، همان طور که تاکنون در جریان زلزله در استان وان، بینگول، الازیغ، مالاتیا و ازمیر اقدام کردیم، خانه‌های تخریب خود در این ۱۰ استان را نیز ساخته و به صاحبان آنها تحویل می‌دهیم.
وی همچنین با اشاره به تایید وضعیت فوق‌العاده اعلام شده سه ماهه در ۱۰ استان زلزله‌زده در مجلس ملی ترکیه و آغاز اجرای آن از امروز، از ادامه تلاش‌ها برای آواربرداری در مناطق زلزله زده خبر داد.

رئیس جمهور ترکیه خطاب به رقبای سیاسی خود نیز اظهار کرد: شهروندان ترکیه به کسانی که می‌خواهند این بحران زلزله را به بهانه سیاسی علیه دولت تبدیل کنند، هرگز این اجازه را نخواهند داد.
وی با بیان این که در برخی جاهای مناطق زلزله زده متاسفانه مراکز خرید و بازارها غارت شده است، تاکید کرد: پس از آغاز وضعیت فوق‌العاده از امروز، دولت این فرصت را خواهد داشت تا علیه کسانی که از این وضعیت سوء‌استفاده کرده و مرتکب فساد و اقدام خلاف قانون شوند، مداخله کند.
به گزارش ایرنا، زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند. در جریان این زمین لرزه ۷.۸ دهم در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۰۴:۱۷ دقیقه بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارد شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.
در پی این زلزله، اردوغان رئیس جمهور ترکیه یک هفته عزای عمومی در این کشور اعلام کرد.
بسیاری از کشورهای جهان در پیام‌هایی با دولت و ملت‌های ترکیه و سوریه ابراز همدردی و همبستگی کردند.

 

به پیج اینستاگرام و کانال تلگرام “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط