• کد خبر : 13626
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 1 آبان 1402 - 1:02 ب.ظ
  • اندازه فونت

کاهش سن شروع مصرف دخانیات در کشور

کاهش سن شروع مصرف دخانیات در کشور

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن تشکر از نمایندگان مجلس در تصویب مالیات دخانیات در لایحه برنامه هفتم توسعه، این اقدام را گامی در حمایت از سلامت عمومی عنوان کرد.

به گزارش واژه، حسین فرشیدی با ابراز نگرانی از کاهش سن شروع مصرف دخانیات و افزایش مصرف این محصول آسیب رسان سلامت در گروه‌های سنی جوان کشور به خصوص بانوان که عمدتا ناشی از پایین بودن قیمت محصولات دخانی و تنوع بسته بندی، دسترسی فراوان و آسان به این محصولات، مصرف بی رویه دخانیات در شبکه نمایش خانگی و تبلیغات و فروش در فضای مجازی بوده است، بر اجرای موثر ضوابط فروش و عرضه این محصولات، از جمله رعایت فاصله ۱۰۰ متری از مراکز فرهنگی و آموزشی، ممنوعیت فروش نخی سیگار و فروش دخانیات به افراد زیر ۱۸ سال، ممنوعیت تبلیغات، عدم فروش محصولات قاچاق و تشدید نظارت‌ها و برخوردهای بازدارنده با متخلفینی که ضوابط مربوط به عرضه محصولات دخانی را رعایت نمی کنند، تاکید کرد.

لزوم راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی در واحدهای فروش دخانیات

دبیر ستاد کشوری کنترل دخانیات خواستار حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی در راه‌اندازی پایانه‌های فروشگاهی در واحدهای صنفی فروش دخانیات، اجرای موثر کد رهگیری برای کلیه محصولات دخانی در راستای شفافیت زنجیره توزیع و برخورد آنی با فروش غیر مجاز محصولات دخانی شد.

لزوم ورود دستگاه قضا به نمایش استعمال دخانیات در تولیدات رسانه‌ای

بنابر اعلام وزارت بهداشت، فرشیدی همچنین ضمن یادآوری شعار ملی سال ۱۴۰۲ که به مناسبت روز جهانی بدون دخانیات با موضوع «حفظ سلامت مردم با ممنوعیت جامع تبلیغات دخانیات» تعیین شد، خواستار ورود معاون قضایی دادستان کشور در پیگیری حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم در برخورد با عوامل نمایش استعمال دخانیات در تولیدات رسانه‌ای، به ویژه شبکه نمایش خانگی و تبلیغ و فروش این محصولات در شبکه مجازی شد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت از اقدام مجلس شورای اسلامی در تصویب مالیات دخانیات در لایحه برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران تقدیر کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت همچنین از پیگیری‌های موثر معاونت حقوقی و امور مجلس، دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات و دانشگاه و دانشکده‌های علوم پزشکی در حمایت طلبی از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در تصویب بند یادشده، تشکر و قدردانی کرد.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط