• کد خبر : 13367
  • اجتماعی
  • تاریخ انتشار : 22 مهر 1402 - 2:00 ب.ظ
  • اندازه فونت

ابتلای ۲۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور به فشارخون/بسیج ملی غربالگری اجرا می‌شود

ابتلای ۲۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور به فشارخون/بسیج ملی غربالگری اجرا می‌شود

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه ۲۳ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور فشارخون بالا دارند، گفت: با توجه به اهمیت بحث پیشگیری از افزایش پرفشاری خون و دیابت، غربالگری کنترل این بیماریها در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفته است.

به گزارش واژه، حسین فرشیدی  افزود: فشارخون بالا (پرفشاری خون) عامل اصلی ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و سایر بیماریها بوده، بطوریکه ۹۰ درصد علت دیالیز بیماران، این عارضه است.
این مسئول در وزارت بهداشت تاکید کرد: باید همزمان به دنبال کنترل دو بیماری فشارخون و دیابت باشیم که بزودی بسیج ملی غربالگری این بیماریها آغاز می شود.

وضعیت نگران کننده افزایش بیماریهای غیرواگیر
وی اظهار داشت: روند ابتلا به بیماریهای غیرواگیر به دلیل تغذیه نامناسب، استعمال مواد دخانی از جمله سیگار و قلیان، افزایش وزن و چاقی، کم تحرکی، استرس، آلودگی هوا و غیره در کشور رو به افزایش و نگران کننده است و ضرورت دارد برای پیشگیری از بیماری ها و همچنین تحمیل هزینه های سنگین بیماری ها بیماریابی به دقت انجام شود و به شکل مداوم، بیماران را بررسی و رصد کنیم.
فرشیدی تصریح کرد: بیش از ۴۰ درصد مرگ و میرها در بیماری‌های غیرواگیر ناشی از بیماری های قلبی است و اگر این بیماری کنترل نشود هزینه بسیار زیادی به فرد و جامعه تحمیل می‌شود. یک بیمار دچار سکته قلبی اگر به موقع عمل نشود، باید همیشه دارو مصرف کند یا پیوند قلب شود که حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان هزینه دارد و به ارتقای نظام سلامت آسیب می زند.
وی با اشاره به اینکه اجرای سراسری برنامه پزشکی خانواده در جهت پیشگیری از بروز بیماریهای غیرواگیر نقش موثری دارد، گفت: اکنون ۹۳ شهر به برنامه پزشکی خانواده متصل شده‌اند و افرادی که از این طریق و سیستم نظام ارجاع در مراکز درمانی بستری شوند، خدمات رایگان دریافت می کنند.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۴ درصد جمعیت بالای ۲۵ سال دیابت دارند و ۷۵ درصد آنها از بیماری خود مطلع هستند؛ پوشش درمان این گروه بالاتر از ۶۵ درصد است.
همچنین ۳۰ درصد جمعیت کشور کلسترول بالا دارند که فقط ۸۱ درصد این افراد از این موضوع مطلع بوده و ۷۴درصد نیز درمان می‌شوند.
۳۸ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال کشور اضافه وزن دارند که ۲۵ درصد این جمعیت نیز چاق بوده و ۴۸ درصد چاقی شکمی دارند. میانگین نمایه توده بدنی جمعیت بالاتر از ۱۸ سال نیز ۲۷ است که یعنی نیمی از جمعیت بزرگسال کشور اضافه وزن دارند.

به پیج اینستاگرام ، کانال تلگرام  و ایتا “واژه” بپیوندید.

خبرهای مرتبط